11 Ocak 2016 Pazartesi

[3. DİJİTAL KRALİÇELER BLOG TUR] EBENİN DANTELLİ DONU - N. LINDA FRAIM
Kitap Adı: EBENİN DANTELLİ DONU
Yazar: N. Linda FRAIM
Tür: Biyografi
Yayıncı: Destek Yayınları
Sayfa: 192


   Sevgili dostum Linda Fraim, yazın hayatına adım attığı bu ilk eserinde, aslında Türkiye'de kadın olmak, aile kurmak, toplumsal ilişkileri saygılı bir şekilde yürütmek, insanlar arasında kontrollü bir mesafe koruyabilmek gibi temel insani gereksinimler ekseninde şekillenen kendi deneyimleri ışığında bizi geçmiş yaşantılarımızı sorgulamaya yöneltiyor. Kitabın ilk taslağını bitirdiğimde yüzümde kocaman bir tebessüm, ruhumda ise büyük bir güç hissetmiştim. Demek ki gelenekselleşmiş, o yüzden de sorgulanmayan, ancak bizim toplumda insan ilişkilerini adeta kangrenleştirmiş vıcık vıcık tavırlar, düzeysizlikler sadece benim gözüme batmıyormuş; yalnız değilmişim diye düşünmüştüm. Kitap sadece oğullarıyla göbek bağını koparma gücü bulamayan annelerle ilgili değil; aynı zamanda bu toplumda güçlü bir kadın birey olarak var olabilme gayretindeki insanların önüne dikilen engeller, kadının toplumdaki konumuna dair önyargılar ve kendini gerçekleştirme çabasındaki kadınların hemcinsleri tarafından yadırganmasını da içeriyor. Hele ki bu hisleri, kadına karşı şiddet ve kadın sorunları üzerinde ciddi bir akademik derinliği olan ve beni sürekli, hiç yorulmadan, sıkılmadan dinleyen, yön çizen, güç veren bir dosttan işitmek, paha biçilmezdi.
-Menekşe Tokay, Gazeteci-

  Her neredeyseniz sıkı tutunun! Sağlam güleceksiniz... Kendinizi son derece trajik bir şekilde kaybedebilirsiniz de, satır aralarında kahkahalar eşliğinde bulabilirsiniz de... Çok başarılı!
-Nagehan Karaman, Yazar-


  Çok etkili ve sürükleyici bir kitap. Yazarın usta kaleminden anlatılan ve kültürler arası yaşanan geleneksel bir çatışmanın sonuçlarını mizahi bir şekilde aktaran bu hikâyede birçok insan derinden etkilenecek, kendi yaşantılarından bir parça bulacaktır. Heyecanla ve kahkahalar atarak okuduğum ve bitirmeden bırakmak istemediğim keyifli bir kitap!
-Derya Çobanoğlu, Klinik Psikolog, Yazar-


  Biraz keyifli, biraz eleştirel, biraz da kendince. Sevgili arkadaşım Linda Fraim'in kaleminden, tam da kendinden bekleneceği gibi kahramanlarıyla, olaylarıyla, sevimli, samimi, ilişkiler aynası bir kitap olmuş.
-Şükrü Kara, İletişim Uzmanı-  Bu kitabın türüne biyografi dedim çünkü yazar kendi hayatını anlatmış. İçinde kurgu olan kısımlarda varmış. Temel olarak kendi hayatı anlatışmış. Kitap kısa olmasına karşın bir çok şey öğrendim geçmişle ilgili.


  Klinik Sağlık Psikologu ve Evlilik ve Aile Terapisti olan Linda, genelde bu mesleği yapan insanların yaptığı gibi hastalarının hayatlarını yazmamış. Daha zor olanı, kendini hayatını yazmayı tercih etmiş. Hani genelde psikologların mükemmel hayatı olduğunu düşünürüz ya. Onlar nerede nasıl davranması gerektiğini iyi bilir, herkesle çok iyi anlaşır diye düşünüyoruz. Yani en azından ben öyle düşünüyordum. Ta ki Ebenin Dantelli Donu kitabını okuyana kadar. Beni omuzlarımdan tutup sarstı. Hey kendine gel bizde mükemmel değiliz dedi.


  Toplumsal sorunlarımıza çok güzel değinmiş. Tam dozunda abartmadan yazmış. O kadar çok hak verdim ki eminim kitabı okursanız sizde hak vereceksiniz. İnsanların çıkarları uğruna nasıl ili yüzlü olduklarını, insan davranışlarını incelemesine rağmen hayatında bunu uygulamanın kolay olmadığını gözler önüne seriyor. Ve kitabın en önemli kısmını açıklıyorum. Kaynana!

  
   Tüm gelinlerin neredeyse ortak derdidir kaynana. Bu sorunlar bazen gelinden, bazıları da kaynanadan kaynaklanıyor. Evli birisi olarak benim de kaynanam var. Elimden geldiğince iyi olmaya çalışıyorum. Bir sıkıntımız yok çok şükür. Olsa bile unutmadığım bir durum var o eşimin annesi. Neyse konu ne ara bana geldi. :D Yazarımızın sevgilisi bir evin bir oğlu. Durumu siz düşünün artık. :D Kıskanç kaynana, gelini oğluna yakıştıramayınca olanlar oluyor tabi. Ben bile kadını boğmak istedim. Yazarımız ağırlığından taviz vermiyor ama ben olsam eyvahlar olsun yani. :D


  Kitap biraz kısaydı. Daha uzun olmalıydı bence. Çünkü uzun olsa bile aynı keyifle okunabilirdi. İkinci kitabı da gelecekmiş yakın zamanda. Toplumsal sorunları, gelin-kaynana sorunları ve arkadaşların sana ne niyetle yaklaştığını az çok okumak isterseniz Ebenin Dantelli Donu tam size göre. 

PUANIM: 4/5

  

1 yorum:

  1. Yarışmadan kazandığım bir kitap umarım güzel bir kitaptır okuduktan sonra kitap hakkında yorum yapacağım

    YanıtlaSil

Lütfen yorumlarımızı Türkçe karakterler kullanarak yapalım.