2 Eylül 2015 Çarşamba

KİTAP YORUMU: ARAF - CANDAN ÖZER


Kitabın Adı: ARAF
Yazar: Candan ÖZER
Tür: Aşk
Yayıncı: Panama Yayınları
Sayfa: 432

 Yıllar önce oğlunu, ardından eşini kaybetmiş Saba ile yakın bir ilçede askerliğini yapan ünlü yazar Engin’in yolu bir gün mezarlıkta kesişir.

  Saba’yı ilk gördüğü anda yeni romanının kahramanı yapmayı kafasına koyan Engin, onu tekrar görmek ümidiyle her hafta sonu mezarlığa gitmeye başlar.

   Yaşadığı acıların ardından, kendini dış dünyaya kapatmış olan Saba, Engin’in bu niyetinden habersiz, tanımlayamadığı bir hisle ona tüm hayatının düğüm düğüm olmuş gizlerini anlatmaya başlar. Engin’le konuşmak bir terapidir Saba için. Anlattıkça içindeki zehri boşaltır ve farkında bile olmadan yeniden soluk almaya başlar.

   Kader onlara, hiç beklemedikleri ve belki de hiç istemedikleri bir senaryo hazırlamaktadır. Birlikte geçirebildikleri hafta sonları, adlandıramadıkları bir bağ oluşturur aralarında. Birbirlerine hep belli bir mesafede kalmalarının nedeni, kocasına hâlâ âşık olduğunu söyleyen Saba’nın araya ördüğü bir duvar gibi görünse de aslında sık sık ziyaretine gelen kocası Kerem’in canını yakan tehditleridir.


   Saba hayat arkadaşını kaybetmiş bir eş, oğlunu kaybetmiş bir annedir. Her hafta düzenli olarak eşinin ve oğlunun mezarına gider. Eşi ve oğlu araftadır, onlara konuşur Saba.

   Engin askerlik yapan ünlü bir yazardır. Bir gün yeni kitabı için konu ararken Saba'yı görür. Her hafta düzenli olarak onu takip eder. 

   Zaman içerisinde tanışan bu ikili görüşmeye başlar. Fakat Saba'nın arafta olan eşi onlara huzur vermez ve Saba ikilemde kalır. Engin başta Saba ile sadece kitabı için görüşse de zamanla bu durumu kaldıramaz. Saba'ya ihanet ettiğini düşünür ve kitabı yazmayı bırakır.

   Candan Özer'in ilk olarak Bitanem kitabını okumuştum. Her iki kitabında da yaklaşık ilk 50 sayfası çok sıkıcı. Biraz sabırlı olursanız kitap sonradan çok güzel ilerliyor. Çok severek okuduğum kitaplarım arasında bulunuyor Araf.PUANIM: 4/5


    

3 yorum:

 1. candan özerin bundan önceki Bitanem kitabını okudum çok beğendim . bu kitabı okumak daha nasip olmadı inş bigün alıp okuyacağım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende ilk Bitanem kitabıyla tanıştım beğenince Araf'ı da aldım. İlk 50 sayfa ağır ilerlese de devamında çok güzel devam etti. =)

   Sil
 2. Candan Özerin bitanem kitabını okumuştum harikaydı

  YanıtlaSil

Lütfen yorumlarımızı Türkçe karakterler kullanarak yapalım.