1 Eylül 2015 Salı

KİTAP YORUMU: SON KAMELYA - SARAH JIO

Kitap Adı: SON KAMELYA
Yazar: Sarah JIO
Tür: Romantik, Aşk
Yayıncı: Arkadya Yayınları
Çevirmen: Ayhan Ece ŞİRİN
Sayfa: 352

  Önce küçük bir tohum düşer kalbin odasına, sonra aşkla yeşerir. Kulak verin, umudun sesini duyabiliyor musunuz?

  1940’lı yılların Amerikası’nda bir fırıncının kızı olan Flora Lewis, un kokulu hayatının bir gün çok farklı yöne sürükleneceğini bilmiyordur. Genç kız bir yandan yaşlı anne babasına yardım ederken, öte yandan botanik bahçesinde bitkilerin ve çiçeklerin gizemli dünyasıyla uğraşmaktadır. Ta ki kendini uluslararası çiçek hırsızlığı zincirinin tam ortasında bulana kadar… Yapacağı iş çok basittir; İngiltere kırsalındaki Livingston Köşkü’ne gidip Middlebury Pembesi olarak bilinen ender bir kamelya türünü bulup haber vermek. Köşke dört öksüz çocuğa dadı olarak sızan Flora, içinde imkânsız bir aşkın tohumlarını büyütürken, ne tür bir belaya bulaştığını acı bir şekilde öğrenecektir.

  Tam elli sene sonra bahçe tasarımıyla uğraşan Addison Sinclair, eşiyle birlikte Livingston Köşkü’ne gelir. Geçmişindeki hayaletten kurtulmaya çalışan Addison, aslında burada çok daha sancılı bir gizemin içine düşer. Bunu çözmeye çalıştıkça dillere destan kamelya bahçesinin kanla sulandığı gerçeğine de adım adım yaklaşacaktır…

  Mart Menekşeleri ve hâlâ çoksatanlar listesinde yer alan Böğürtlen Kışı yazarı Sarah Jio’dan muhteşem bir kitap daha. Son Kamelya, kalbimizdeki geçmişin zehrini umut kırıntısına tutunan küçük bir tohumla yok edebileceğimizi gösteren bir başyapıt.

“Günümüze kadar taşınan geçmişin gizemi ile olayları yatıştıran affetmenin gücü tek kelimeyle muazzam.”
Booklist


  1940 yılında yaşamış olan Flora Lewis, botanik ile ilgilidir. Babasının fırıncı dükkanında babasına yardımcı olurken, Price adındaki uluslar arası çiçek kaçakcısı bir teklifle gelir. Londra'da Livingston Konağından çok nadir bulunan Middlebury Pembesi olarak adlandırılan kamelyayı bulamaktır. Köşke dadı olarak girdikten sonra kendini hiç beklemediği bir anda imkansız aşkın içinde bulur.

  Bir yanda tehtidler savuran Price, diğer yanda aşk. Bu ikilem arasında kalan Flora doğru kararı verebilecek mi?

   2000 yılında başarılı bir bir bahçe tasarımcısı olan Addison Sinclair, geçmişinden kaçmaktadır. Eşinin bu sırrından haberi yoktur. Eşinin ailesine ait olan Livingston Köşküne gider. Burada bulduğu gizemi bir defter dikkatini farklı alana çeker.

  Sarah Jio'nun geçmişten ve günümüzden kesitler anlatarak yazdığı Son Kamelya kitaplarının arasında beni en az etkileyendir. Tarzı aynı fakat hikayede beni çekmeyen bir şey vardı. Eleştirebileceğim tek konu bu.

  Sanırım karakterler soğuk geldi bana. Okuduğuma pişman mıyım? Hayır. Ama yazarın ilk 3 kitabından sonra beklenti yükseliyor.PUANIM: 4/5


3 yorum:

  1. böğürtlen kışı kadar olmasada yinede heyecanlı keyifliydı nasıl bitti anlamadım :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Böğürtlen kışı ve yağmur sonrası benim favorilerimdir. =)

      Sil

Lütfen yorumlarımızı Türkçe karakterler kullanarak yapalım.