1 Eylül 2015 Salı

KİTAP YORUMU: MART MENEKŞELERİ - SARAH JIO


Kitap adı: MART MENEKŞELERİ
Yazar: Sarah JIO
Tür: Romantik, Aşk
Yayıncı: Arkadya Yayınları
Çevirmen: Nihan GİRAY
Sayfa: 336

   Bir kadının yüreği sırlarla dolu bir denizdir…

   Gerçek aşkı yaşadığına inanan ünlü yazar Emily Wilson, kocasının başka bir kadını ona tercih ettiğini öğrenince, hayal kırıklığına uğrar. Tüm bu olanlara rağmen yine de tek bir damla gözyaşı dökmez. 

   Büyük yengesi Bee, Mart ayını Bainbridge Adası’nda geçirmesi için onu davet eder. Emily ruhunda açılan yaraların iyileşmesi umuduyla, bu teklifi kabul eder. 

   Adanın mistik havasıyla huzuru yakalamaya çalışan Emily, 1943 yılında yazılmış kırmızı kadife kaplı bir günlük bulur. Bu günlük onu geçmişin tozlu sayfalarına hapsolan gerçek bir aşk hikâyesine ve altmış yıllık bir aile sırrına götürecektir…

   Umudun, hüznün ve pişmanlığın bir arada işlendiği büyüleyici bir roman… İlk kitabı Mart Menekşeleri ile Library Journal En İyi Kitap Ödülü’ne layık görülen Sarah Jio, insan kalbinin, ne kadar hatalı olursa olsun sevdiklerimizi her zaman affedeceğini eşsiz bir dille anlatıyor. 

   “Aşk, tarih ve gizem… Daha ne olsun? Mart Menekşeleri, geçmişimizin er ya da geç sürprizlerle karşımıza çıkacağını hatırlatan muhteşem bir roman.”

Jodi Picoult

“Tarih, gizem ve aşkın mükemmel bir karışımı… Bu romanı elinizden düşüremeyeceksiniz.”

Library Journal


   Mutlu bir evliliği olduğunu düşünen Emily Wilson yazdığı kitapla ünlü bir yazar olmuştur. Hayat onun için çok güzelken çok sevdiğini sandığı eşi tarafından aldatıldığını öğrenir. 

  Büyük yengesi imdadına yetişir ve onu çocukken sürekli gittikleri ve çok sevdiği Bainbridge Adası'na davet eder. 

  Kafasını dağıtmak için adaya giden Emily, 1943 yılında yazılmış eski bir defter bulur. Biraz inceleyince bunun günlük olduğunu anlar ve yengesinden saklayarak okumaya başlar. 

  Adada hem olanları unutmaya çalışan hemde bulduğu defterin gizemini çözmeye çalışan Emily, bu sırada Jack ile tanışır. Jack ile vakit geçirmek ona iyi gelse de Bee yengesi Jack ile görüşmesinden memnun değildir.

  Günlüğü okumaya başlayan Emily, Ester ve Eliot adında iki kişinin aşkının yazıldığını anlar. Evliliğinin bitmesinin üzüntüsünü yaşarken, gizemli aşk hikayesini de çözmeye çalışır. Günlüğün sonuna geldiğinde öğrendikleri onu baya şaşırtacaktır.

  Mart menekşeleri Sarah Jio'nun okuduğum ilk kitabı. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldığım kitabı bir solukta okudum. Bir kitap iki ayrı hikaye okuyorsunuz. Sarah Jio'nun tarzı bu. Agapi dışında tüm kitapları aynı tarzda yazılmış.

  Romantik kitapları okumayı seviyorsanız Sarah Jio tam size göre. =)PUANIM: 5/5


1 yorum:

Lütfen yorumlarımızı Türkçe karakterler kullanarak yapalım.