1 Eylül 2015 Salı

KİTAP YORUMU: YAĞMUR SONRASI - SARAH JIO


Kitap Adı: YAĞMUR SONRASI
Yazar: Sarah JIO
Tür: Romantik, Aşk
Yayıncı: Arkadya Yayınları
Çevirmen: Duygu PARSADAN
Sayfa: 352

  II. Dünya Savaşı’nın tam ortasında yaşanan yasak aşk ve işlenen korkunç bir cinayet…

  Umut tükenmiş gibi görünse de ikinci şans her zaman vardır… Ya yoksa?

  Anne Calloway ne kadar çabalasa da yetmiş yıldır peşinden gelen anıları bir türlü aklından silemiyordur. Bora Bora Adası’ndan adına gelen gizemli bir mektup ise adeta kapanan yarasını yeniden açar. 

  1942 yazında, II. Dünya Savaşı’nın en hararetli zamanında Bora Bora Adası’nda görev almak için orduya hemşire olarak katılan Anne, genç, güzel ve nişanlı bir kadındır. Ancak orada hiç hesap etmediği bir durumla karşılaşır. Aşk… Kalbini tutkuyla dolduran, yakışıklı asker Westry Green’e karşı koyamaz. Kısa sürede aşkları, adadaki amber çiçekleri gibi filizlenirken, sazdan çatısı olan bir bungalovun altında gizli bir dünyayı paylaşırlar. Ta ki bir gece tüyler ürperten bir cinayete şahit olana kadar... Savaş rüzgârıyla ayrı yerlere savrulan çift, bir daha asla bir araya gelemez. Peki Anne, onca sene sonra çıkagelen bu mektubun izinden gidip taşıdığı vicdan azabını sonlandırabilecek midir? 

  Ya siz, araya zaman, mekân, kişiler girse de gerçek aşkın peşinden gitmeye cesaret edebilir misiniz? 
Mart Menekşeleri ile gönüllere taht kuran Sarah Jio’dan muhteşem bir başyapıt… Yağmur Sonrası ile tutkunun zaman tanımayan öyküsünü okurken, gözyaşlarınıza hâkim olamayacaksınız. 

  “II. Dünya Savaşı’nda Pasifik’in tam ortasında kalan, yürek burkan muhteşem bir aşk hikayesi.”
Kristin Hannah


   Anne Calloway 1942 yılında II. Dünya Savaş'ında gönüllü hemşire olarak arkadaşı Kitty ile savaşa katılır. Savaşa katıldığı dönemde nişanlı olan Anne, savaş sırasında  Westry Green'e aşık olur.  Bora Bora Adası'nda kaldığı dönem boyunca dolu dizgin aşk yaşayan çiftimiz ormanda kimsenin kullanmadığı bir kulübe bulurlar ve burayı buluşma noktası olarak belirlerler. 

  Kulübe de buluştukları bir gün cinayet işlenir. Anne, Westry'nin kimseye bir şey söylememek için neden ısrarcı olduğunu anlamaz ve cinayet aletini saklar.  
  
    Bir süre sonra birlikler dağılır ve Anne evine döner. Aradan yıllar geçer ve Bora Bora adasından gelen mektupla tekrar adaya gitme kararı alır. İlerleyen yaşına rağmen gerçek aşkı Westry'i unutamaz.

    Kitabın neresinden anlatacağımı bilemedim. Çok güzel bir kitap fakat o kadar çok konu var ki spoiler vermekten korktum. Yağmur sonrası Sarah Jio'nun en sevdiğim kitabı. 

  İsteyerek olmasa da kitapları sırayla okumuşum -ki iyi ki sırayla okumuşum- ve ilk 3 kitaptaki ufak bağlantıyı yakaladım. Hazine bulmuş kadar sevindiğimi itiraf etmeliyim.

  Kitaptaki bağlantı şu şekilde; Mart Menekşeleri'nde Ester'in sevgilisi askere gider ve kitapta Ester anlatılır. Yağmur Sonrası'nda ise askerler birisi Eliot. Ara karakter olarak Eliot'un neler yaşamış olduğunu da göstermiş yazar. Ben bu ince detayı çok sevdim.


PUANIM: 5/5


    

3 yorum:

Lütfen yorumlarımızı Türkçe karakterler kullanarak yapalım.