1 Eylül 2015 Salı

KİTAP YORUMU: BÖĞÜRTLEN KIŞI- SARAH JIO


Kitap Adı: BÖĞÜRTLEN KIŞI
Yazar: Sarah JIO
Tür: Romantik, Aşk
Yayıncı: Arkadya Yayınları
Çevirmen: Duygu PARSADAN
Sayfa: 360

   Kalbinizin derinliklerine işlenen acıyı, tek kelimeyle nasıl dile getirirsiniz?

   “Canım Daniel’ım,

  Kaybolduğun gün dünyam sona erdi, canım oğlum. Seni her kim alıp götürdüyse, seninle birlikte kalbimi, hayatımı da çaldı. Ben senin gülümsediğini görmek, kahkahalarını duymak, mutluluğunu paylaşmak için yaşıyordum…”

  Vera Ray 1933 yılının o karlı mayıs akşamında üç yaşındaki oğlu Daniel’ı son kez öptüğünü bilmiyordur. Her ne kadar oğlunu yalnız bırakma düşüncesinden nefret etse de hayatlarını devam ettirmek için çalışmak zorundadır. Tek avuntusu, gün ağardığında küçücük oğluna sarılacak olmasıdır. Ancak Vera geri döndüğünde karşılaştığı manzara, Daniel’ın boş yatağıdır. Bir de karlar içine gömülmüş olan oyuncak ayısı…

  Seksen sene sonra Seattle yine mayıs ayında karlar altındadır. Köklü bir gazetede muhabir olan Claire Aldridge, bu doğaüstü olayı haber yapacaktır. Araştırmalarına devam eden Claire, küçük çocuğun bu zamana kadar sonuçlanmamış kaçırılma davasıyla karşılaşır. Evlat kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi bilen Claire, bu olayı çözmeye karar verir. Ancak çözdüğü her düğümün, onu Vera’yla olan bağlantısına yaklaştırdığından habersizdir…

  Böğürtlen Kışı aşkı, umudu ve umutsuzluğu derinden anlatan muhteşem bir kitap. Bu öyküyü yüreklerinizden kolay kolay silip atamayacaksınız.


  Vera Ray yoksul bir ailenin kızıdır. Arkadaşı Caroline ile ayn eve yaşamaktadır. Bir gün Olympic Otel'de davet vardır ve Vera, arkadaşının ısrarıyla davete gizlice giderler. Vera, otel sahibinin oğlu Charles ile tanışır. Fakir kesimden olduğu için Charles'ten uzak durmaya çalışır fakat Charles peşini bırakmaz.

  Charles, Vera'nın fakir olmasını önemsemez. Zamanla ilişkileri kuvvetlenir ve beraber olurlar. Bu birliktelikten Vera hamile kalır. Charles'e söylemeye çekinir. Bu sırada Charles, Vera'yı ailesiyle tanıştırır. Ailesi fakir olduğu için istemez ve Charles'in kız kardeşi Josephie Vera ile konuşarak ayrılmalarına sebeb olur. 

  Ayrılmış olmalarına rağmen Vera, erkek çocuk doğurur. Çok zor şartlar altında çocuğunu büyütmeye çalışır. 1933 yılının mayıs ayında kar yağar. Vera, oğlu Daniel'i evde bırakarak işe gitmek zorundadır. Fakat eve döndüğünde oğlunu bulamaz.

  2013 yılının mayıs ayında kar yağar. Bu mevsimsiz kar bilim adamlarına göre böğürtlen kışıdır. Claire Aldridge, Seattle Herald Gazetesi muhabiridir ve 1933 yılındaki ve şimdiki kar fırtınasıyla ilgili yazı yazmasını istenir.

  Claire, araştırmaları sırasında kayıp çocuk haberini görür ve bununla ilgilenmeye başlar. Olaylar bu döngüde devam eder.

  Sarah Jio'nun 3. kitabı olan Böğürtlen Kışı bir çok okurun favorisi. Benim favorim kesinikle Yağmur Sonrası fakat bu kitabında hakkını yememek lazım. Çok ilginç bir konusu var ve çok sürükleyici.

  İlk 3 kitapta bağlantılar var demiştim. bu kitapta da Mart Menekşelerindeki Emily ve Jack'in hayatlarına nasıl devam ettiğini öğreniyoruz. 


PUANIM: 5/5


6 yorum:

 1. yazarın en sevdiğim romanı (y)

  YanıtlaSil
 2. Yanıtlar
  1. Sarah Jio'nun en sevilen romanı bu oldu. Bende çok severek okudum. =)

   Sil
 3. Çok güzeldi herkese tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 4. Anneme hediye etmiştim bu kitabı herkese tavsiye ediyorum

  YanıtlaSil

Lütfen yorumlarımızı Türkçe karakterler kullanarak yapalım.